10 najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Polsce


Jedziesz do Polski lub mieszkasz w Polsce? Oto lista najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Polsce, które koniecznie musisz uwzględnić w swojej podróży!

Polska, leżąca na skrzyżowaniu Europy Środkowej i Wschodniej, jest krajem o bogatej historii, zarówno tragicznej, jak i szczęśliwej. Wiele miejsc i zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO świadczy o bogactwie kulturowym Polski.

Cuda polskich miast nie przysłaniają wspaniałości krajobrazów i terenów wiejskich: parki narodowe pełne są skarbów natury. Lasy, góry, jeziora i wielowiekowe miasta oferują Ci barwną i bogatą kulturowo podróż po Europie!

1. Kraków

Kraków, drugie co do wielkości i prawdopodobnie najpiękniejsze miasto w kraju, jest znany jako kulturalna stolica Polski. W przeszłości było to miasto polskich królów, co tłumaczy jego bajkowy klimat i wspaniałą architekturę. Od majestatycznego Rynku Głównego z Bazyliką Mariacką możesz spacerować po wąskich uliczkach Krakowa, odkrywając kościoły, wydarzenia kulturalne i średniowieczne relikty.

Oczywiście nie możesz przegapić słynnego Wawelu położonego na wzgórzu o tej samej nazwie: z jego krawędzi rozpościera się bajeczna panorama miasta i Wisły! Podczas swojego pobytu w Krakowie nie wahaj się odkryć lokalnej kuchni. Historyczne centrum czy żydowska dzielnica Kazimierz są pełne słynnych małych restauracji - nie sposób wyobrazić sobie wizyty w Polsce bez skosztowania tutejszego jedzenia!

2. Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska jest bardzo dobrze zachowanym obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie z tego, że jest jedyną puszczą w Europie, rozciągającą się na powierzchni ponad 3000 kilometrów kwadratowych od wschodniej granicy Polski do zachodniej granicy Białorusi.

Białowieża jest bogata w faunę i florę: jest domem dla wielu różnych drzew, takich jak dęby, które mają ponad 500 lat! Ale także żubry (ostatnie na kontynencie), wilki, jelenie, rysie, a nawet złote orły! Ponieważ jest to las chroniony, możesz się do niego dostać tylko z przewodnikiem, który może cię jedynie zachęcić do przemierzania ścieżek, zagłębiając cię w gęsty i nietknięty las. To jest obowiązkowy punkt programu w Polsce!

3. Warszawa

Stolica Polski, Warszawa, jest uważana za "nowe" stare miasto. To piękne miasto bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej i zostało niemal całkowicie zniszczone przez walki. Mimo to, jego zabytkowa starówka jest obowiązkowym punktem zwiedzania, zwłaszcza że kontrast z nowoczesną architekturą, która powstała w wyniku przebudowy, jest dość uderzający.

Średniowieczne i neoklasyczne miasto ma wiele zabytków do zobaczenia: Pałac w Wilanowie, Dzielnicę Żydowską, różne muzea (Chopina, Muzeum Narodowe), ale przede wszystkim Zamek Królewski na końcu bardzo popularnej Drogi Królewskiej - dzielnicy, w której znajdziesz słynny Pałac Prezydencki oraz kilka wspaniałych hoteli.

Jeśli potrzebujesz ochłody, koniecznie wybierz się do Łazienek, jednego z najlepszych parków w Europie i jednego z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Polsce.

4. Gdańsk

Gdańsk jest jednym z najpopularniejszych polskich miast. Jego piękny port jest znany jako miejsce narodzin polskiej Solidarności, ale także ze swoich stoczni.

Droga Królewska, Stare Miasto, Fontanna Neptuna i Długi Targ to obowiązkowe atrakcje i zabytki Gdańska, które pozwolą Ci zanurzyć się w historii i życiu miasta. Krótka wycieczka statkiem po porcie pozwoli Ci spojrzeć na miasto z innej perspektywy.

5. Wrocław

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, jest bardzo popularnym celem podróży kulturalnych. Silne wpływy kultur pruskiej, czeskiej i austriackiej sprawiają, że architektura miasta jest wyjątkowa i bardzo różnorodna. Wrocław nazywany jest także polską Wenecją: składa się z 12 wysp, połączonych ponad 100 mostami i otoczonych licznymi parkami otoczonymi rzekami.

Oprócz słynnej gotyckiej architektury, miasto znane jest także z życia nocnego i licznych festiwali.

6. Kopalnia Soli w Wieliczce

Zwiedzanie Polski bez odwiedzenia Kopalni Soli w Wieliczce jest niemożliwe! Działające od średniowiecza kopalnie są jednym z wielu polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie kopalni z przewodnikiem zajmie Ci ponad dwie godziny, a dzięki kilkuset schodom spalisz mnóstwo kalorii. Twoja przygoda zaprowadzi Cię przez wiele zawiłych korytarzy, kryształowych komór, solnych monumentów i co najważniejsze, podziemnych oaz - majestatycznych jezior o głębokości ponad 40 metrów! Podróż do centrum ziemi.

7. Malbork

Pomiędzy Gdańskiem a pięknym województwem mazurskim, znanym ze swoich pól i jezior elbląskich, miasto Malbork jest domem dla najbardziej fascynujących ruin średniowiecznego zamku w Europie.

Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, Malbork jest dla Ciebie! Rozległe kompleksy zamkowe i twierdze z czerwonej cegły przeniosą Cię prosto do czasów średniowiecza i przeszłości tego regionu.

8. Tatrzański Park Narodowy

Na południu Polski leży Tatrzański Park Narodowy. Znajdują się tu jedyne w Polsce góry, z ponad 20 szczytami powyżej 2000 metrów. Wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym tworzą one rezerwat biosfery uznany przez UNESCO. Dwa miejsca są szczególnie warte odwiedzenia: Morskie Oko, jedno z pięciu najpiękniejszych jezior na świecie według dziennikarzy Wall Street Journal, oraz Rysy, szczyt wznoszący się na wysokość 2503 metrów tuż przy granicy polsko-słowackiej. Ciesz się wędrówkami, kolarstwem górskim, wspinaczką, a nawet paralotniarstwem podczas swojego pobytu! Nie przegap Zakopanego, miasta u podnóża Tatr.

Polska przyciąga coraz więcej podróżników, czy to ze względu na swoją historię i kulturę, czy też ze względu na życie nocne i niskie koszty życia. Teraz już wiesz, co robić w Polsce! Możemy Wam tylko doradzić, abyście uwzględnili te miejsca podczas Waszej wizyty w Polsce.

9. Ojcowski Park Narodowy

Jeśli naprawdę chcesz odwiedzić Polskę, musisz doświadczyć zapierającej dech w piersiach przyrody i krajobrazów tego kraju! Niedaleko Krakowa znajduje się Ojcowski Park Narodowy, który jest wspaniałym wstępem do poznania polskiej przyrody.

Jest jednym z najmniejszych parków narodowych w kraju i charakteryzuje się głębokimi wąwozami, licznymi wapiennymi klifami, a także gęstymi lasami, formacjami skalnymi i ponad 400 jaskiniami.

Podczas pobytu w parku możesz odwiedzić słynną Bramę Krakowską, formację skalną Herkules-Klub, 25-metrową kolumnę wapienną, lub zajrzeć do Jaskini Łokietka, która ma 320 metrów głębokości. We wsi Ojców znajduje się również dobrze zachowany renesansowy zamek Pieskowa Skała oraz ruiny gotyckiego zamku Kazimierz (zbudowanego na polecenie Kazimierza Wielkiego).

10. Toruń

Toruń, miejsce narodzin słynnego astronoma i matematyka Mikołaja Kopernika, dzięki swojej bogatej średniowiecznej historii został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Znany jako "Kraków Północy" ze względu na swój wpływ kulturowy na region, obowiązkowe atrakcje to Zamek Krzyżacki, Stare Miasto i wiele gotyckich katedr.

BLOG

Witamy na blogu ocen-miasto.pl Znajdziesz tu informacje o mieście, w którym mieszkasz lub planujesz mieszkać w najbliższych latach. Miłego czytania 📚.


10 NAJLEPSZYCH MIAST