11 rzeczy, których nie można przegapić w Krakowie


Kraków jest drugim co do wielkości miastem w kraju i jego dawną stolicą. Ze względu na swoją bogatą historię, Kraków posiada wyjątkowe dziedzictwo historyczne, kulturowe i architektoniczne. Historyczne centrum Krakowa zostało nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta w Krakowie pozwoli Ci przenieść się w czasie do historii Europy Środkowej i tysiącletnich tradycji Polski. Oprócz zabytków i budynków historycznych, Kraków oferuje historyczne freski, wyjątkową tradycję kulinarną i przyjemną świąteczną atmosferę. Jeśli zastanawiasz się, co robić w Krakowie podczas pobytu, oto odpowiedź z 11 obowiązkowymi rzeczami do odwiedzenia w Krakowie!

1. Były obóz Auschwitz-Birkenau

Niedaleko od Krakowa znajduje się były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Przerażające, poruszające i ponure, wizyta w tym miejscu da ci poczucie straszliwej tragedii, jaka spotkała Europę podczas II wojny światowej, okropności, jakich doświadczyli Żydzi i inne mniejszości pod rządami nazistów. Pomnik i muzeum znajdują się w odległości godziny jazdy samochodem od centrum miasta. Do tego miejsca pamięci organizowane są liczne wycieczki.

2. Wawel

Położony na wzgórzu o tej samej nazwie Zamek Królewski na Wawelu wychodzi na Stare Miasto i Wisłę. Jest to wspaniały kompleks różnych budynków, fortyfikacji i kościołów, mieszanka kilku stylów: gotyckiego, renesansowego, romańskiego, a nawet rokokowego! Zamek był niegdyś domem królów i królowych Polski, a wizyta w nim pozwoli Ci poznać dawną chwałę Krakowa. U podnóża zamku, nad brzegiem Wisły, można również podziwiać legendarnego Smoka Wawelskiego, a przynajmniej jego posąg, który nawet pluje ogniem: niesamowita atrakcja do odwiedzenia w Krakowie.

3. Katedra na Wawelu

Katedra Wawelska Znany również jako Bazylika-Katedra Świętych Stanisława i Wacława w Krakowie, zabytek ten był trzykrotnie niszczony i odbudowywany. Jest jednym z najważniejszych polskich zabytków historycznych. Katedra, podobnie jak historyczne centrum Krakowa, od 1978 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra jest narodowym sanktuarium, w którym spoczywa wielu polskich królów, królowych i poetów. Podczas wizyty na Wawelu, możesz zwiedzić Katedrę niezależnie, rezerwując bilet online.

4. Dzielnica Żydowska na Kazimierzu

Przed II wojną światową jedną trzecią mieszkańców Krakowa stanowili Żydzi. W tym czasie Kazimierz był żydowską dzielnicą miasta, położoną na południe od Starego Miasta. Dziś podejmowane są liczne działania mające na celu zachowanie żydowskiego dziedzictwa tej dzielnicy. Dzięki temu podczas wizyty w mieście można zobaczyć wiele zabytkowych budynków i synagog. Pomimo klęsk przeszłości, obszar ten jest obecnie bardzo żywy i dynamiczny, z typowymi i uroczymi restauracjami, sztuką uliczną i galeriami sztuki. Społeczność lokalna próbuje ożywić Kazimierz i to się udaje! Jest to więc miejsce wyjątkowe i obowiązkowe do zobaczenia, jeśli chcesz odwiedzić Kraków. Aby szybko coś zjeść w okolicy, warto udać się na Plac Nowy, w okolice Okrąglaka (Rotundy), gdzie można zjeść Zapiekanka, lokalny specjał. Jest to połówka bagietki przekrojona na całej długości, posmarowana masłem lub oliwą z oliwek. Na wierzchu możesz wybrać co chcesz na nim położyć: pieczarki, pomidory, szynkę, kurczaka, cebulę... Całość posypuje się serem i zapieka.

5. Rynek Starego Miasta

W sercu krakowskiego Starego Miasta, prawdziwie malowniczego centrum historycznego, znajduje się piękny i ogromny Rynek Główny, zwany również Rynkiem! Przedzielone jest na dwie części Sukiennicami, w których mieści się również muzeum sztuki ludowej. Po stronie wschodniej można podziwiać wspaniałą Bazylikę Najświętszej Marii Panny, której dwie iglice sięgają nieba. Bazylika, będąca mieszanką baroku, gotyku i Nowej Sztuki, jest jednym z najbardziej emblematycznych i okazałych zabytków w historycznym mieście! Po drugiej stronie widać Wieżę Ratuszową, kolejny okazały budynek na Starym Mieście. Rynek Główny jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Krakowa.

6. Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki został usypany przez mieszkańców Krakowa w 1823 roku dla uczczenia bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki. Inspiracją do powstania pomnika były inne górujące nad miastem prehistoryczne kopce: Kraka i Wandy, które również warto odwiedzić w Krakowie. Na szczycie można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. W słoneczne dni można nawet zobaczyć Tatry na południu! Aby zaczerpnąć świeżego powietrza w Krakowie, można również wybrać się na Kopiec Krakusa, którego trasę opisujemy w tym artykule. Można tam dojść pieszo po przejściu przez most Kładka Bernatka lub dojechać tramwajami 3 i 24 do przystanku "Powstańców Wielkopolskich".

7. Kopalnie Soli w Wieliczce

Szkoda by było odwiedzić Kraków bez zwiedzania kopalni soli w Wieliczce! Czynne od średniowiecza kopalnie są jednym z wielu polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie obejmuje podziemne schody, kryształowe komory, cudowne solne monumenty i bajeczne jeziora w głębinach. Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce to prawdziwa podróż do centrum Ziemi, trwająca ponad dwie godziny!

8. Park Planty

Otaczający Stare Miasto Park Planty jest absolutnie wysublimowany. Jeśli odwiedzicie Państwo Kraków, zapraszamy do spaceru po nim i rozkoszowania się wspaniałym spacerem po zabytkowym mieście. Skorzystaj z okazji, aby odpocząć na jednej z wielu ławek i obserwować tętniące życie lokalne!

9. Fabryka Oskara Schindlera

. Fabryka Oskara Schindlera, poza tym, że pojawiła się w filmie "Lista Schindlera", jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Krakowie. Wizyta w tym miejscu pozwoli Ci dowiedzieć się, jak ten nazistowski przemysłowiec uratował życie 1200 Żydom podczas Holokaustu. Stała wystawa "Kraków pod okupacją hitlerowską 1939-1945" przybliży Państwu historię Krakowa i getta żydowskiego w czasie II wojny światowej. Istnieje możliwość zwiedzenia z przewodnikiem fabryki Oskara Schindlera.

10. Barbakan

Zbudowana w 15 wieku w celu ochrony miasta, a zwłaszcza przed zagrożeniem otomańskim, ta twierdza jest obowiązkowym punktem zwiedzania w Krakowie! Prawdziwy cud średniowiecznej architektury wojskowej, jest to jeden z najlepiej zachowanych barbakanów w Europie.

11. Stara Synagoga (Stara Bożnica)

Stara Synagoga jest jedną z najstarszych synagog w Polsce. Jego wnętrze może wydawać się rozczarowujące, zważywszy na to, że było wielokrotnie plądrowane przez hitlerowców, niszczone i przebudowywane, ale nie umniejsza to wartości historycznej tego miejsca. Dzięki elementom liturgicznym i starym dokumentom można dowiedzieć się więcej o historii Żydów w Krakowie.

BLOG

Witamy na blogu ocen-miasto.pl Znajdziesz tu informacje o mieście, w którym mieszkasz lub planujesz mieszkać w najbliższych latach. Miłego czytania 📚.


10 NAJLEPSZYCH MIAST