Co zwiedzić w Gdańsku, podróż do miasta portowego


Gdańsk, dawna wioska rybacka, która stała się największym miastem portowym w kraju, ma bogatą historię, szczególnie ze względu na swoje strategiczne położenie nad Morzem Bałtyckim. Prawie całkowicie zniszczone w 1945 roku, gdy miasto zostało wyzwolone, historyczne budynki zostały odbudowane i nowe dzielnice zostały utworzone bliżej wybrzeża. Znany jako "Perła Bałtyku" Gdańsk jest również światową stolicą bursztynu. Mnie osobiście urzekła jego architektura, pełna dziedzictwa pozostawionego przez wiele kultur, które następowały po sobie w mieście: niemiecką, polską, szkocką, flamandzką i holenderską... Wyrównane fasady i ich szczyty, czerwona cegła, brukowane ulice, kontrast z bardziej nowoczesnymi budynkami…

"Trakt Królewski" czyli Droga Królewska

Ulica Długa i Długi Targ znajdują się w samym centrum Gdańska i razem tworzą tzw. Trakt Królewski. Jest to tętniące życiem serce miasta i bardzo turystyczne miejsce. Można tu znaleźć mieszankę restauracji, barów, sklepów z pamiątkami i zabytkowych budynków. Fasady, które zachwycają, kolory, rzeźby... Pamiętajcie, aby odkrywając Gdańsk patrzeć w górę, zobaczycie niezliczoną ilość małych szczegółów, które czynią miasto pięknym.

Brama Mariacka i Ulica Mariacka

Przechodząc przez Bramę Mariacką, znajdziesz piękną Ulicę Mariacką, uroczą uliczkę z małą kafelkową podłogą, otoczoną domami z majestatycznymi rzeźbami i małymi sklepikami z rękodziełem i biżuterią z bursztynu.

Narodowe Muzeum Morskie

Muzeum poświęcone marynarce wojennej, budownictwu okrętowemu i rybołówstwu. Muzeum składa się z wielu "oddziałów", które można zwiedzać oddzielnie (spichlerze, statek-muzeum "Sołdek", centrum kultury morskiej). Ale także statek Dar Pomorza w Gdyni, Muzeum Rybołówstwa na Półwyspie Helskim, Muzeum Wisły w Tczewie... Obowiązkowym punktem zwiedzania, który również jest częścią muzeum, jest średniowieczny żuraw portowy z połowy XV wieku. Nie sposób ominąć tego zabytku, który jest największym i najstarszym średniowiecznym dźwigiem portowym w Europie! Zlokalizowany w pobliżu bramy miejskiej, służył do załadunku i rozładunku statków, a napędzany był przez dwa duże koła, w których chodzili mężczyźni, pełniąc tym samym rolę silników. Cena: 28 zł, w tym zwiedzanie spichlerzy, statku-muzeum "Sołdek", Ośrodka Kultury Morskiej

Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Ten ceglany gotycki kościół z 1502 roku jest jednym z największych ceglanych kościołów w Europie, zbudowany w stylu gotyckim. Duża dzwonnica i płaski dach czynią go imponującym. Wewnątrz kościół jest prawie całkowicie biały, co kontrastuje z nielicznymi kolorowymi witrażami i dużymi organami, ale także z 14-metrowym zegarem astronomicznym! Na szczyt wieży można się wspiąć po 409 stopniach, skąd roztacza się wspaniała panorama miasta. Wejście na wieżę kosztuje 10 zł.

Zielona Brama

Na końcu Drogi Królewskiej, Zielona Brama otwiera się na Wyspę Spichrzów, na której często odbywają się uliczne spektakle i występy muzyków.

Wyspa Spichrzów

Wyspa ta była częścią starego portu gdańskiego. W czasach świetności miasta znajdowało się tu ponad 300 ogromnych spichlerzy, w których przechowywano m.in. chmiel, drewno, konopie, len, wosk i sukno... Z biegiem lat i przeniesieniem doków z portu na morze, spichlerze straciły swoją użyteczność. Tylko kilka z nich zostało odbudowanych po II wojnie światowej, pozostałe zostały zniszczone lub pozostawione w ruinie. Na wyspie powstało wiele nowoczesnych budynków, łączących tradycyjną i współczesną architekturę, co nadaje wyspie swoistego uroku. Westerplatte Półwysep Westerplatte jest ważną częścią historii miasta. To właśnie tutaj Niemcy rozpoczęli szturm na miasto w 1939 roku. Dziś teren ten jest miejscem pamięci, ze śladami walk i pomnikiem.

Twierdza Wisłoujście

Położona niegdyś nad morzem zabytkowa twierdza Wisłoujście służyła jako strategiczny punkt obronny Polski, a także jako latarnia morska czy nawet więzienie. Zniszczony przez Armię Czerwoną w 1945 roku, nadal trwają prace rekonstrukcyjne i konserwatorskie, ale jego ponowne otwarcie dla zwiedzających planowane jest na 2024 rok. Ze szczytu wieży można podziwiać piękny widok, odkryć kolekcję broni w podziemnych bunkrach fortu i kilka zrekonstruowanych domów wewnątrz twierdzy.

Wielka Zbrojownia

Zbudowana jako arsenał w 1600 roku. Budynek na szczycie Drogi Królewskiej odżył w ostatnich latach, mieszcząc galerię sztuki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Muzeum Bursztynu

Morze Bałtyckie jest jednym z najważniejszych na świecie miejsc występowania bursztynu, zwanym również "złotem Bałtyku". Bursztyn nie jest kamieniem, lecz skamieniałą żywicą z drzewa iglastego. Odwiedź Muzeum Bursztynu, aby dowiedzieć się więcej o tym cennym minerale, którego w Gdańsku jest pod dostatkiem. Muzeum Bursztynu w Gdańsku można zwiedzić za 20 zł, z wyjątkiem środy, kiedy jest za darmo!

BLOG

Witamy na blogu ocen-miasto.pl Znajdziesz tu informacje o mieście, w którym mieszkasz lub planujesz mieszkać w najbliższych latach. Miłego czytania 📚.


10 NAJLEPSZYCH MIAST